Boligpriserne har toppet

Boligpriserne har toppet

Nye tal viser stagnation og fald i boligpriserne. Spørgsmålet er, om boligpriserne har toppet, og skal du udsætte boligkøbet?

Boligprisernes himmelflugt

Priserne på huse og ejerlejligheder er steget betydeligt de seneste 5 år – ikke mindst det seneste år, især i og omkring København. Nye tal viser dog, at priserne den seneste måned er stagneret eller faldet flere steder.

Priserne for huse er på landsplan steget med 32,1 % det seneste 5 år mens priserne i hovedstadsområdet er steget 44,7 %. Her skiller Gentofte sig ud med en stigning på 54,4 % over 5 år og 4 % den seneste måned. Også kommunerne Dragør, Tårnby og Hvidovre har set markante stigninger på mere end 50 % de seneste 5 år.

Priserne på ejerlejligheder i København er også steget betydeligt med stigninger de seneste 5 år på 40-50 % i store dele af byen og stigninger på 10-20 % alene det seneste år.

Den seneste måned er boligpriserne i København og omegn stagneret og faldet mange steder. Nogle bydele oplever stadig endda store stigninger som f.eks. Gentofte, Glostrup, Brønshøj og Valby, mens en række andre steder som Dragør, København N og Høje Tåstrup har set stagnation eller fald den seneste måned.

Boligpriser stiger i hele verden

Udvikling i priserne på huse

Tal i pct.Stigning seneste 5 årStigning seneste årStigning seneste måned
Hele landet32,1%12,9%0,3%
Region Hovedstaden44,7%19,7%1,0%
Dragør50,5%15,7%-3,6%
København51,2%19,8%2,2%
Tårnby50,3%20,8%-0,3%
Albertslund23,7%6,5%-1,3%
Ballerup44,3%18,5%-0,2%
Brøndby34,3%12,6%-1,8%
Gentofte54,4%22,9%4,0%
Gladsaxe35,2%16,6%2,4%
Glostrup39,1%15,7%7,9%
Herlev40,6%16,0%0,1%
Høje-Taastrup33,6%17,2%-1,4%
Hvidovre51,7%21,2%0,8%
Ishøj30,0%10,2%-1,2%
Lyngby-Taarbæk34,4%25,9%1,9%
Rødovre39,9%18,9%-1,1%
Vallensbæk32,6%0,0%-3,5%

Stigning i priser på helårshuse i procent. Kilde: Berlingske Business/Boligsiden

Udvikling i priserne på ejerlejligheder

Tal i pct.Stigning seneste 5 årStigning seneste årStigning seneste måned
Brønshøj36,0%9,3%4,8%
København K45,0%20,3%1,1%
København N32,7%15,8%-2,0%
København NV48,4%18,7%0,5%
København S42,3%14,9%-0,5%
København SV49,9%15,0%0,0%
København V42,7%19,5%1,8%
København Ø37,2%16,0%-0,7%
Valby46,1%18,0%3,2%
Vanløse40,1%15,4%-0,6%
Frederiksberg37,9%12,4%-0,8%

Stigning i priser på ejerlejligheder i procent. Kilde: Berlingske Business/Boligsiden

Ejerboligen er stadig vigtig i din økonomi

Selvom boligpriserne tydeligvis er stagneret den seneste måned, betyder det ikke, at de vil falde. Skal du til at købe bolig, bør du naturligvis være forsigtig – det bør du altid være ved boligkøb, men du bør også lave en realistisk vurdering af, hvor længe du bliver boende i din bolig. Desuden skal du sørge for at afdrage på den yderste del af lånene – eksempelvis de sidste 40 %.

Din ejerbolig er sandsynligvis stadig det vigtigste aktiv i din opsparing og formue. Skatten af afkastet er lavt eller nul, og derudover er det bedre at spare op i en ejerbolig end at betale leje til andre – i hvert fald så længe renten er meget lav.

Køb og salg af bolig er afgørende for din økonomi

Relaterede Nyheder