Husk omkostninger og kursrisiko når du investerer i obligationer

Husk omkostninger og kursrisiko når du investerer i obligationer

Ugens FiF. Mange overser risikoen for negativt afkast på obligationer. Vær opmærksom på omkostninger og kursrisiko, når du investerer i obligationer.

Det har længe været god latin at have en stor andel danske obligationer fx statsobligationer eller realkreditobligationer i opsparingen i frie midler eller pension.

Der er dog mange, der overser risikoen for at få et negativt afkast på obligationer med det nuværende meget lave renteniveau. I den nuværende situation ender du nemt med et negativt afkast efter omkostninger og inflation, hvis du placerer i obligationer med lav risiko.

12 anbefalinger om investering i obligationer

Hvis afkastet er lavt eller tæt på nul, er det vigtigere at minimere dine investeringsomkostninger. Du skal også huske på, at jo længere løbetid du vælger på obligationerne, desto større er din risiko for et kurstab ved en evt. rentestigning i fremtiden.

I mange år har fald i renten medført et fornuftigt afkast på obligationer. Det kan du ikke regne med i de kommende år.

Få hjælp til at indrette dine investeringer bedst muligt