Det går godt i dansk økonomi, det er ingen nyhed. Men hvor længe bliver det ved? Er risikoen for en nedtur blevet så stor, at du bør sikre din økonomi?
Bliver de gode år ved?
Dansk økonomi står stærkt og er på vej mod endnu et år med høj vækst på trods af geopolitisk uro, handelskonflikter og krig i Mellemøsten ifølge Nationalbankens seneste prognose. Du kan læse et sammendrag i denne artikel.
Banken skriver mellem linjerne, at risikoen i statsbudgettet er høj også selvom situationen er god – endda meget god, når det gælder forventningerne.
Dermed er risikoen også høj for dig som almindelig dansker, opsparere og investor. Efter min vurdering er risikoen så høj, at du bør tilpasse din økonomi. Den gamle historie om de 7 gode år, der følges af 7 dårlige år, kan gentage sig endnu engang, og så er det godt at have tilstrækkelige reserver og opsparing.
Det gode råd
Hav styr på opsparingen og risikoen i formuen. Sørg for gode reserver. Det er, når det går allerbedst, at vejen til en nedtur er kortest.
Sådan klarer du en krise – Finanshuset Fredensborg
Høj vækst trods usikker verden
Nationalbanken forventer, at dansk økonomi vokser med 4,0 procent i 2026. Det er en markant vækst, særligt i en periode præget af international usikkerhed. De kommende år ventes væksten at fortsætte, om end i et mere afdæmpet tempo.
En væsentlig del af fremgangen skyldes den danske medicinalindustris produktion i udlandet. Samtidig bidrager eksporten fortsat positivt til dansk økonomi, mens stigende realindkomster og et højere offentligt forbrug også understøtter aktiviteten.
Arbejdsmarkedet er fortsat stærkt
Nationalbanken vurderer, at dansk økonomi fortsat er i god balance. Beskæftigelsen er høj, ledigheden lav, og der er ikke tegn på et bredt løn- og prispres trods den høje økonomiske aktivitet.
Banken peger dog på, at der kun er begrænset ledig kapacitet i økonomien. Det betyder, at en yderligere kraftig stimulering af efterspørgslen kan øge risikoen for højere inflation og større pres på arbejdsmarkedet.
Inflation ventes at stige på kort sigt
Krigen i Mellemøsten og højere energipriser har medvirket til at løfte inflationen både i Danmark og i euroområdet. Nationalbanken forventer, at energipriserne vil bidrage til højere inflation hen over vinteren.
På lidt længere sigt er vurderingen dog mere rolig. Inflationen ventes igen at bevæge sig ned mod et lavt og stabilt niveau, selv om udviklingen fortsat er forbundet med betydelig usikkerhed.
Læg et budget og få en bedre privatøkonomi – Finanshuset Fredensborg
Advarsel om at bruge hele råderummet
Selv om økonomien udvikler sig positivt, opfordrer Nationalbanken politikerne til forsigtighed. Banken anbefaler, at regeringen ikke øger efterspørgslen mere end allerede planlagt i forbindelse med finansloven.
Baggrunden er, at de offentlige finanser kan komme under pres, hvis hele det økonomiske råderum anvendes, samtidig med at der opstår nye udgiftsbehov eller væksten udvikler sig svagere end forventet.